inek döşeği

inek Döşeği

03/12/2017 1 ile admin

İnek döşeği, yatağı ve şilte arasındaki fark nedir?

Bu tanılar benzer görünmekle birlikte kullanım ve teknoloji farkı vardır bunu daha iyi anlamak için gelişimi söyle tarif edebiliriz.

İnek yatağı – inek döşeği – inek şiltesi ve inek altlığı nedir?

İnek altlığı:

İnek altlığı genelde doğal malzeme olup; kullanılması en uygun materyallerdir bunlar: KUM-PERLİT- GÜBRE- SAP olup (ilk kullanım fiyatı) yatırım maliyeti düşük olmakla beraber tedariki ve bakımı zordur. DEZAVANTAJI ise zaman içinde temini, işçiliği ve maliyeti yüksektir.

İnek döşeği:

İnek Döşeği: 1950-1970 yılları arası sap-saman kullanım maliyetleri artmaya başlandığında plastik ve kauçuktan mamul torba ve kılıflar içine sap saman vs. koyarak altlık malzeme kullanım süresi ve işçiliğini azaltma yoluna gidilmiştir.

Daha sonra kılıflar ve içine konulan malzemeler 1980-2000 yılları arası değişikliklere uğramış ve bugünkü döşekler haline almıştır. Döşekler hazır olamayıp montaj yapılacak alanda hazırlanır ve döşenirler.

hayvan döşek montajı ve parçaları

Dışı 2-4 mm kalınlığında kauçuk kılıf veya örtü (Topcover) ve bu kılıf içinde ve/ veya altında sünger / elyaf / granül / Latex / su gibi malzemeler ile yumuşaklık sağlanmaya çalışılmaktadır. Bunlara ilaveten sünger malzemeyi nem ve rutubetten korumak için malzeme Polyan film içine sarılır.

Döşek içi granül torbası

Granül, elyaf veya/ kum konulan torba/ kılıf

Polietilen naylon alçak yoğunluklu polietilen ve yüksek yoğunluklu polietilen hammadde ile üretilen ve bir çok sektörde kullanılan en ekonomik ve en temel ambalaj malzemesidir. Talebe göre 1. Kalite, ara kalite ve 2. kalite olarak üretilebilmektedir.

Döşek içinde kullanılan sünger, bondeks veya lateks malzemenin ideal sertliği 300kg/m2 ve kalınlığı 40 mm uygun kabul edilir.

İçinde ve üzerinde kullanılan malzemeye göre yumuşaklığı, fiyatı, kullanım ömrü ve özellikleri değişmektedir. İstenilen kalınlıkta uygulama yapılabilir.

Genelde Sünger-Granül-TOPRAK-LATEX gibi yumuşak malzemelerin kauçuk kılıf veya torba içine konularak veya dikilerek kullanılan ve sadece yumuşaklık veren döşeklerdir.

DEZAVANTAJI dezenfekte edilemez, yıkanamaz, söküldüğünde yeniden kullanılamaz, bakteri oluşumu ve tutunması için uygun ortam yaratırlar ve kolay yanarlar.

Kullanım ömrü içindeki malzemeye göre değişmekle beraber, kulanım ve ekonomik ömrü oldukça kısadır

Döşekleri ve Yatak’ları karşılaştırdıkları çalışmalarında, toplam kirlilik puanının: Döşekler üzerinde yatan ineklerde yüksek 7.50 iken kauçuk Yatak’lar üzerinde yatan ineklerde ise 6.95 (P = 0.074) olarak saptandığını bildirmektedirler. Link

İnek şiltesi

Genelde geri dönüşüm kauçuk veya EVA  (Ethylene Vinyl Acetate / Vinil Asetat) gibi malzemeden olup hayvan ile beton arasındaki ilişkiyi kesen, yatak anlamında etkisi olamayan düz levha şeklindedir. Genelde tek-tip ve tek ölçüdedir, yumuşaklıkları kullanılan malzeme kalitesi veya ile orantılıdır. Kalınlıkları 3 mm ile 25mm arası değişir.

Hayvan yatağı EVA

Hayvan yatağı

Hayvanların Cinslerine, Irklarına, Yaşlarına göre farklı ölçülerde ve yetiştirme modellerine göre Bağlı, Yarı Serbest, Padok olan ahırlar için farklı tip inek yatakları vardır. Ayrıca hayvan ihtiyacı ve refahı için Esneme oranları, Kalınlıkları ile konfor Özellikleri farklı olan yatakların; Puzzle-geçmeli, Rulo, Düz olarak monte edilebilen modelleri bulunmaktadır.

SÜPER yumuşak inek yatağı bireysel, fonksiyonel, sağmal inek yatağı

Konforlu hayvan yatağı nedir?

Daha önce tanımlanmamış olan “rahat yataklık” terimi, geçmişte satın alma kararları ve finansmanı için bir temel öğe olarak kullanılmıştır. Ancak üreticiler ürünlerini ne zaman konfor yatağı olduğunu ilan edebilirler? Hangi teknik ve hayvanla ilgili kriterler karşılanmalıdır? DIN standardı burada netlik sağlar.

DIN 3763 – “Konfor sınıflandırması” Sığır yatak ve altlıkları için standartları belirler.

DIN Konfor standardı

Ürünler; hayvan açısından, DAYANIKLILIK (ör. Aşınma direnci, asit direnci),  REFAH (örneğin kayma direnci) gibi belirli standartları karşılamalıdır, Buna ilaveten DIN standard normları ise üreticilere inek yatağı ve  ahır zeminleri kaplaması  ürünlerini DIN standartlarına göre (mm olarak deforme olabilirlik) KONFOR sınıflandırmasına izin verir. 
Minimum gereksinim açıkça tanımlanmıştır.

Hayvan yatağı alırken konfor ve dayanıklılık kriterleri yalnızca “ pazarlama beyanlarına” dayanırken, şimdi ise DIN standartları pazara ve kriterlere şeffaflık getirerek doğru ürünü seçmeyi kolaylaştırır. Bu yeni standart, aynı zamanda, finansman programları ve kararlar için bir temel oluşturabilir. DIN’e göre hayvan konforu için minimum gereklilik açık ve basit olarak tanımlanmıştır.

Kaliteli inek yatağı

Dünyanın en kaliteli ve 10 yıl garantili fonksiyonel, yumuşak ve konforlu inek yatağı KRAIBURG; Sağmal hayvanların yatma süresini artırarak, süt verimine ve hayvan konforuna doğrudan etki eder.

10 yıl garantili hayvan yatağı sadece Kraiburg’da

KRAIBURG markalı 10 yıl garantili hayvan yatağı kullanım ömrü ortalama 40 yıldır.

  • İster 10 yıl garanti boyunca kullanın ve 10 yıl sonra alış fiyatınızın – %50 sine geri alalım,
  • İster 10 yıl sonunda ürününüzü yeni model ile yenileyin,
  • İster kullanım ömrü ortalama 40 yıl boyunca sorunsuz kullanın.

Bu geri alım sözleşmesi ile beraber sadece KRAIBURG Logolu ürünler için geçerlidir.